Chcete nás podpořit?

Pošlete DMS SKV 30 nebo DMS SKV 60 nebo DMS SKV 90 na 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč. 

nebo pošlete trvalou dárcovskou SMS ve tvaru:
 DMS TRV SKV 30, DMS TRV SKV 60, DMS TRV SKV 90 na telefonní číslo 87 777
(Každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30, 60 nebo 90 Kč)
 
Tvá pomoc mění svět k lepšímu.
Více informací na www.darcovskasms.cz

Historie oddílu tance

Oddíl tance založila Martina Henrichová v květnu 2014 a od té doby stojí v jeho čele. Na myšlenku Martinu přivedla Lenka Honzátková z Paraplete, která v Martině i v tanci viděla potenciál.

Hlavní oddílové milníky:

  • 2014 první oddílové vystoupení na plese v Kralupech
  • 2016 – vystoupení v Tančírně StarDance
  • 2017 – navázání spolupráce s Terezou Vaďurovou
  • 2019 – navázání spolupráce s Vítem Rázkem a jeho školou Tanec pro všechny
  • 2020 – účast vozíčkáře Rosti Vyhnálka a tanečnice Zuzky Chalupové na první Mezinárodní soutěži tanců na vozíku v ČR

Martina Henrichová – vedoucí oddílu

  • narozena 1986
  • na vozíku od 2013 – kvadruplegie, úraz při akrobatickém tanečním prvku
  • tančí od dětství, výuka tance, choreografie
  • 2014 založila oddíl tance. V SKV Praha vede větev moderního tance a street dance.

Oddíl tance je nejmladším z oddílů SKV Praha, bylo těžké jej rozjet?

Po pravdě řečeno ano, bylo. Nejtěžší bylo sehnat členy. Začínali jsme v počtu 3 vozíčkářky (já, Míša Krunclová, Anička Krátká) a několik zdravých holek z mé taneční skupiny E-motion. Dělali jsme s oddílem spoustu náborových akcí. Lidem se to líbilo, ale bylo a je těžké najít člena, který by chtěl kromě tréninků jezdit i na vystoupení. Od začátku je náš oddíl koncipován tak, že budeme připravovat různá předtančení a jezdit na společenské akce a reprezentovat klub.

Kolik má oddíl členů?

V současné době máme 11 členů – z toho 2 choďáci. Každý rok někdo přibude ale i ubude. Takže pořád řešíme nábor nových členů. Situace s koronavirem veškeré naše snažení zastavila.

Jak často se scházíte a kde? Jak probíhají tréninky?

Máme několik paralelně fungujících samostatných tanečních skupin. Jednu skupinu vedu v Plzni já – scházíme se 1x týdně. Stejně tak 1x týdně probíhají kurzy společenských tanců v Praze pod vedením Vítka Rázka a jeho školy Tanec pro všechny. 2x týdně trénují vozíčkář Rosťa Vyhnálek s tanečnicí Zuzkou Chalupovou. A posledním počinem jsou pravidelné workshopy v Parapleti, které jednou v měsíci vede Tereza Vaďurová. 

Probíhají nějaké závody? Jak často? 

V Čechách není žádná oficiální taneční soutěž pro vozíčkáře. V roce 2020 probíhala první Mezinárodní soutěž tanců na vozíku v ČR, jejímž organizátorem byl Vítek Rázek. SKV Praha byl významným partnerem akce a měli jsme zde historicky první reprezentanty, Rosťu a Zuzku. Paralympijský výbor pořádá po celém světě taneční soutěže vozíčkářů. Slovensko už se těchto soutěží účastní. My bychom rádi tuto tradici založili také u nás. Pevně doufáme, že právě první Mezinárodní soutěž tanců na vozíku bude prvním krokem v tomto úsilí.

Kam bys chtěla oddíl směřovat?

Dlouhodobě je tu tendence věnovat se společenským tancům, což nemůže být moje cesta, vzhledem k vysokému míšnímu poranění. Navíc celý život tíhnu ke svobodnějším formám tance, jako jsou moderna, výrazový tanec a street dance. Společenské tance tedy vede Vítek Rázek. Já se budu dále věnovat modernímu tanci, street dance a vystupování na společenských akcích. 

Je stále těžké nalákat do oddílu nové členy?

Poslední dobou vzrostl zájem o společenské tance. Jinak ale, co se týče tanců, je těžké získat zodpovědného člena, který by poctivě nacvičil a ochotně vystupoval na předtančeních. Většina lidí si chce přijít zatančit a zasportovat, což je jistě fajn a čemuž jsme samozřejmě také otevřeni. Ne každý má ale povahu vystupovat na veřejnosti, jiný zase může mít problém s mobilitou na akce apod. Když ale člověk jednou zažije potlesk nadšeného publika, zjistí, že za to ta trocha píle a dřiny stojí.