Historie oddílu tance

Oddíl tance založila Martina Henrichová v květnu 2014 a od té doby stojí v jeho čele. Na myšlenku Martinu přivedla Lenka Honzátková z Paraplete, která v Martině i v tanci viděla potenciál.

Hlavní oddílové milníky:

  • 2014 první oddílové vystoupení na plese v Kralupech
  • 2016 – vystoupení v Tančírně StarDance
  • 2017 – navázání spolupráce s Terezou Vaďurovou
  • 2019 – navázání spolupráce s Vítem Rázkem a jeho školou Tanec pro všechny
  • 2020 – účast vozíčkáře Rosti Vyhnálka a tanečnice Zuzky Chalupové na první Mezinárodní soutěži tanců na vozíku v ČR

Martina Henrichová – vedoucí oddílu

  • narozena 1986
  • na vozíku od 2013 – kvadruplegie, úraz při akrobatickém tanečním prvku
  • tančí od dětství, výuka tance, choreografie
  • 2014 založila oddíl tance. V SKV Praha vede větev moderního tance a street dance.

Oddíl tance je nejmladším z oddílů SKV Praha, bylo těžké jej rozjet?

Po pravdě řečeno ano, bylo. Nejtěžší bylo sehnat členy. Začínali jsme v počtu 3 vozíčkářky (já, Míša Krunclová, Anička Krátká) a několik zdravých holek z mé taneční skupiny E-motion. Dělali jsme s oddílem spoustu náborových akcí. Lidem se to líbilo, ale bylo a je těžké najít člena, který by chtěl kromě tréninků jezdit i na vystoupení. Od začátku je náš oddíl koncipován tak, že budeme připravovat různá předtančení a jezdit na společenské akce a reprezentovat klub.

Kolik má oddíl členů?

V současné době máme 11 členů – z toho 2 choďáci. Každý rok někdo přibude ale i ubude. Takže pořád řešíme nábor nových členů. Situace s koronavirem veškeré naše snažení zastavila.

Jak často se scházíte a kde? Jak probíhají tréninky?

Máme několik paralelně fungujících samostatných tanečních skupin. Jednu skupinu vedu v Plzni já – scházíme se 1x týdně. Stejně tak 1x týdně probíhají kurzy společenských tanců v Praze pod vedením Vítka Rázka a jeho školy Tanec pro všechny. 2x týdně trénují vozíčkář Rosťa Vyhnálek s tanečnicí Zuzkou Chalupovou. A posledním počinem jsou pravidelné workshopy v Parapleti, které jednou v měsíci vede Tereza Vaďurová. 

Probíhají nějaké závody? Jak často? 

V Čechách není žádná oficiální taneční soutěž pro vozíčkáře. V roce 2020 probíhala první Mezinárodní soutěž tanců na vozíku v ČR, jejímž organizátorem byl Vítek Rázek. SKV Praha byl významným partnerem akce a měli jsme zde historicky první reprezentanty, Rosťu a Zuzku. Paralympijský výbor pořádá po celém světě taneční soutěže vozíčkářů. Slovensko už se těchto soutěží účastní. My bychom rádi tuto tradici založili také u nás. Pevně doufáme, že právě první Mezinárodní soutěž tanců na vozíku bude prvním krokem v tomto úsilí.

Kam bys chtěla oddíl směřovat?

Dlouhodobě je tu tendence věnovat se společenským tancům, což nemůže být moje cesta, vzhledem k vysokému míšnímu poranění. Navíc celý život tíhnu ke svobodnějším formám tance, jako jsou moderna, výrazový tanec a street dance. Společenské tance tedy vede Vítek Rázek. Já se budu dále věnovat modernímu tanci, street dance a vystupování na společenských akcích. 

Je stále těžké nalákat do oddílu nové členy?

Poslední dobou vzrostl zájem o společenské tance. Jinak ale, co se týče tanců, je těžké získat zodpovědného člena, který by poctivě nacvičil a ochotně vystupoval na předtančeních. Většina lidí si chce přijít zatančit a zasportovat, což je jistě fajn a čemuž jsme samozřejmě také otevřeni. Ne každý má ale povahu vystupovat na veřejnosti, jiný zase může mít problém s mobilitou na akce apod. Když ale člověk jednou zažije potlesk nadšeného publika, zjistí, že za to ta trocha píle a dřiny stojí.