Historie oddílu stolního tenisu

Oddíl stolního tenisu vznikl společně se Sportovním klubem vozíčkářů Praha v roce 1991. Po založení SKV Praha byl oddíl stolního tenisu několik let jediným oddílem. Zakládali jej Jaromír Tvrz s Blankou Ziklovou. Oba dva tito vozíčkáři už nejsou mezi námi. V současné době oddíl vede Pavel Fiala.

Hlavní oddílové milníky:

  • Koncem 90. let jsme začali v Praze pořádat velké turnaje a Český pohár.
  • Našim nejúspěšnějším hráčem je bývalý reprezentant ve stolním tenise František Glazar – paraplegik, je to vicemistr Evropy (2003) a v letech 2000 a 2004 se účastnil paralympijských her, kde s českým týmem vybojoval bronz a zlato.
  • Od roku 2000 jsme začali hrát soutěž se zdravými hráči, která se jmenuje Pražský rekreační stolní tenis, čímž jsme vstoupili do Pražské ligy. Liga má 5 tříd a naši stolní tenisté hrají přebor – tedy tu nejvyšší ligu. Jednotlivé zápasy probíhají ve všední dny.

Vedoucí oddílu: Pavel Fiala

  • Narozen 1968
  • Na vozíku od roku 1986
  • Úraz skokem do vody, kvadruplegik
  • V SKV od roku 1992

Jak dlouho jste byl v oddíle, než jste ho začal vést?

Já jsem oddíl přebíral od Jaromíra Tvrze postupně. V té době už fungoval i florbalový a lyžařský oddíl. Oficiálně jsem ho přebral v roce 2004.

Kolik má oddíl členů?

V současné době má oddíl 13 aktivních vozíčkářů (žádá žena!) + 3 rodinní příslušníci, kteří nám pomáhají spolupořádat turnaje.

Kde a jak často probíhají tréninky?

Z počátku se trénovalo u Jaromíra Tvrze v Praze Řepích v suterénech a různě pronajatých místnostech ve sklepeních bytových domů. Později, kolem roku 2000, se tréninky přesunuly do Paraplete, kde jsou dodnes pravidelně 2x týdně.

Účastní se oddíloví hráči turnajů či závodů?

Účastníme se Českého poháru – jedná se o 10 turnajů po celé ČR. Po odehrání všech 10 turnajů se spočítají body, sestaví žebříček a je vyhlášen vítěz poháru. Podle pořadí v žebříčku se nominují hráči na Mistrovství ČR, kde zpravidla hraje 10 – 12 paraplegiků, 5 – 6 kvadruplegiků a minimálně 4 ženy.

Kam byste chtěl oddíl směřovat?

To je spíš na strategii celého klubu. Já bych chtěl, aby oddíl hladce fungoval a hráči se účastnili soutěží. Snažím se docílit toho, aby hráči chodili na tréninky a udržovali se v dobrém zdraví a kondičce. A taky aby noví hráči, kteří k nám přicházejí, měli motivaci a chtěli se zapojovat do soutěží. V současné době je možno vykonávat spoustu sportů a stolní tenis nepatří k těm nejatraktivnějším, takže se v celé republice potýkáme s úbytkem sportovců.

Proč je dobré věnovat se stolnímu tenisu?

Stolní tenis je sport, který člověka donutí opravdu se hýbat a pečovat o svoji fyzičku. Pokud se hráč bude účastnit soutěží, projezdí celou republiku. Velkou výhodou je, že je to finančně nenáročný sport. Kdo má čas a chuť se sebou něco dělat, ten je ideálním adeptem našeho oddílu.

Co pro Vás znamená, když se řekne SKV, respektive stolní tenis?

To co pro mne SKV znamená, se časem vyvíjelo. Zpočátku to byla příležitost jak trávit volný čas a poznat nové lidi. Poté se dostavila touha dosáhnout určité dovednosti a ocenění. A nyní se přidala také odpovědnost a pocit, že mohu klubu něco vrátit a v něčem pomoci. Stolní tenis mi toto všechno umožnil a dodnes si díky němu udržuji dobrou kondici i náladu.